Pulčín 43
Pulčín 43

Pulčínské skály

Ani ne kilometr od našeho ubytování se nachází největší pískovcové skalní město v moravských Karpatech. Díky své unikátnosti jsou Pulčínské skály součástí národní přírodní rezervace Pulčín – Hradisko.

V lesních porostech se ukrývá řada skalních útvarů, přičemž nejvyšší má 20 metrů a největší má na délku úctyhodných 250 metrů. Na nejvýše položené části skalního města zvané Zámčisko stával ve středověku dřevěný skalní hrádek. Dnes jej připomínají jen schody vytesané do skály a uměle upravená horní plošina "nádvoří".

Na Zámčisko se z Pulčína dostanete po červené turistické trase. Blízko skal dorazíte na rozcestí, kde můžete pohodovou cestou pokračovat po červené. Zdatnější turisté se mohou vydat po modré k potůčku, kde se ocitnou přímo pod skalami. Cesta pak pokračuje strmým jednosměrným stoupáním, kde vám místy poskytnou oporu řetězy.

V Propadlém hradu neboli kaňonu Ancona příroda v zimě kouzlí jedinečné rezavě zbarvené ledopády. Jasnou barvu má na svědomí sněžná řasa, která si libuje v mrazivém prostředí. Obvykle nejlépe vyniknou od ledna do přelomu února a března, nicméně vždy záleží na aktuálních klimatických podmínkách.

Kvůli nutné ochraně přírody leží ledopády mimo stabilně označené trasy. Cesta k nim je zpřístupněna pouze od 1. ledna do 15. března a je vyznačena speciálními značkami vedoucími z Pulčína.